SIC12000W Electric Winch
Shandong China Coal Industry&Mining Supplies Group
Contact Now
SIC12000W Electric Winch
Place of Origin : China
Brand Name : china coal
Certification : MA, ISO9001, CE
Packaging Details : STANDARD PACKING
Delivery Time : 7 days
Payment Terms : TT/LC/Western Union/paypal
Supply Ability : 5000/month
MOQ : 1 set
Contact Now
Product Introduction(chinacoal03)
SIC12000W Heavy Duty Electric Winch
Main Parameter
Rated line pull: 12000LB (5443kg) single line
Motor: 6.6hp/4.8kw 12V,4.0hp/3.0kw 24V, Series Wound
Control: Remote switch,12ft(3.7m)lead
Gear train: 3 Stage Planetary
Gear reduction ratio:187.2:1
Clutch: Sliding Ring Gear
Braking Action: Automatic In-The-Drum
Drum Size: Φ2.52"(64mm)L8.82"(224mm)
Rope:Φ10mmX28m
Fair lead: 4-Way Roller Fair lead
Remote Control: Included
Battery: Recommended:650CCA minimum for winching
Battery Leads: 2 gauge,72"(183mm)
Finish: Dark gray powder coat
Overall Dimension: 21.1"x6.3"x9.5“
(537mmx160mmx280mm)
Mounting Bolt Pattern: 254mmx114.3mm